З 1995 року по теперішній час кафедру психології очолює кандидат психологічних наук, Заслужений працівник освіти України, професор Л.В. Долинська.

 Після завершення аспірантури Інституту психології в 1976 році, вона  стає викладачем кафедри психології педагогічного інституту імені О.М.  Горького.

 Л.В. Долинська автор біля 260 наукових та науково-методичних праць з проблем розвитку самосвідомості особистості, спілкування, особистісно-професійного зростання майбутнього вчителя, активних соціально-психологічних методів навчання, наукова школа якої «Особистісно-професійне становлення майбутнього фахівця-педагога» є продовженням та розвитком доробку попередників Г.С.Костюка, Д.Ф. Ніколенка, О.В. Скрипченка та М.В. Левченка.  

   Наукові дослідження Л.В. Долинської доводять, що формування особистості майбутнього вчителя на сучасному етапі - це складний процес не лише становлення професійних знань, умінь і навичок, а й перебудови свідомості, системи ціннісних орієнтацій, багатьох усталених стереотипів минулого.  Реалізація цих завдань покладена, перш за все, на дисципліни психолого-педагогічного циклу, через засвоєння змісту яких і повинно відбуватись перенесення нових смислів на дії і вчинки майбутнього вчителя. Саме психологія і педагогіка повинні забезпечити особистісно-професійне зростання студента в навчально-виховному процесі.

   Особистісно-професійне зростання майбутнього фахівця у працях Л.В. Долинської розглядається як становлення у ході професійної підготовки професійно-значущих сторін особистості і, перш за все, виходячи з глобальних завдань реформування освіти в Україні - ціннісної сфери та готовності до особистісно-орієнтованого навчання і виховання.

   Долинська Л.В. постійно керує аспірантами, підготувала 38 кандидатів психологічних наук. Є вченим секретарем докторської спеціалізованої вченої ради Д 26.053.10, вченим секретарем експертної ради з психології ВАК України.

Склад кафедри  психології  у 1999 році

 Своїм завданням кафедра ставить на сьогодні збереження того духу колективу кафедри, який був закладений великими психологами-попередниками, моральних цінностей, рівня комунікативних взаємодій з колегами і студентами, психологічної підтримки один одного.

  Починаючи з 2000-х років, відкриваються ряд нових кафедр психології, на яких продовжують працювати вихованці базової кафедри психології (І.С. Булах, Т.В. Бушуєва, В.В. Волошина,  О.В. Гоголь,  Т.М. Зелінська, Н.П. Зубалій,  О.Б. Мельничук, З.В. Огороднійчук, В.О. Соловієнко, Д.М. Співак, С.О. Ставицька).

   Слід зазначити, що кафедри університету, які ведуть підготовку спеціалістів з психології утворюють єдиний науковий простір з тісною співпрацею в рамках роботи докторської спеціалізованої Ради, підготовки фахових наукових видань, проведення конференцій, круглих столів, наукових семінарів, рецензування монографій, дисертацій, магістерських робіт та інших форм наукової  діяльності.

  В цілому, навчальна робота кафедри з підготовки вчительських та психологічних кадрів будується відповідно до навчальних планів факультету психології, історико-філософського факультету, факультету української філології та літературної творчості імені А.Малишка, вечірнього факультету, які обслуговує кафедра. Кафедрою підготовлено до друку комплекс навчальних програм для всіх базових курсів психології: „Загальна психологія з практикумом”,  „Вікова та педагогічна психологія”, „Соціальна психологія”, „Конфліктологія”, „Психологічна служба в системі освіти”, „Психодіагностика”, „Історія психології”, „Психологія конфлікту”, „Основи психоконсультування”, „Психологія культури”, які читаються викладачами кафедри  на різних факультетах.

   Крім базових загальноуніверситетських дисциплін на кафедрі розроблено ряд спецкурсів (у тому числі авторських) найактуальнішої проблематики, які розширюють і поглиблюють базову підготовку студентів (не тільки для студентів профільних спеціальностей, а й студентів інших спеціальностей)  та озброюють їх найновішими науково-методичними знаннями:

  „Психологія стресу”, „Тренінг особистісно-професійної зрілості”, „Тренінг професійного самовизначення”, „Інноваційні тренінгові методики”, „Пізнавальна активність особистості”, „Сучасні теорії особистості”, „Психодіагностика розвитку в нормі та патології”, „Комп’ютерна психодіагностика”, „Методи і методологія психолого-педагогічних досліджень”. Всі вони методично оснащені програмами, деякі – авторськими навчальними посібниками, методичними рекомендаціями і викликають неабиякий інтерес у студентів. Кафедра постійно оновлює тематику спецкурсів і спецсемінарів. Викладачами кафедри широко застосовуються проблемні та «підсилені» лекції, понятійні диктанти, навчальні проекти, ігрові технології, методи контекстного навчання - мікровикладання, тренінги-практикуми, психологічні навчальні дискусії у формі круглих столів, рольових ігор,  дебатів.

   Кафедра забезпечує проходження студентами університету  різних видів практики. Для цього викладачами кафедри було розроблено плани  та науково-методичні рекомендації для проходження всіх видів практик. 

 Майже всі члени кафедри працюють над науковою проблемою - «Соціально-психологічних основи підготовки майбутнього вчителя в Україні». 

  При кафедрі є аспірантура і докторантура за спеціальністю «19.00.07 Педагогічна та вікова психологія».

Обговорення кафедрою психології дисертаційного  дослідження (лютий 2013 р.)

   При кафедрі відкрито науково-дослідний центр «Формування психологічної культури майбутнього фахівця-педагога», який є структурним навчально-науково-методичним підрозділом НПУ імені М.П.Драгоманова, та в рамках діяльності якого проводиться індивідуальне консультування, соціально-психологічні тренінги, науково-методичні семінари, конференції.

   Велика увага приділяється професійному зростанню членів кафедри, переважна кількість яких мають вчені ступені, а інші готують кандидатські і докторські дисертації.

   Члени кафедри керують науковою роботою студентів, працюючи в окремих  наукових напрямах проблемних груп. Студенти беруть участь у  Всеукраїнських наукових олімпіадах, систематично представляють результати наукових творчих пошуків на міжнародних, всеукраїнських, міжвузівських та  вузівських конференціях, семінарах, симпозіумах, круглих столах тощо. Під керівництвом викладачів кафедри студенти опубліковують наукові  праці - статті у фахових виданнях України та зарубіжжя, тези конференцій. 

   Періодично кафедра психології організовує і проводить Всеукраїнські  науково-практичні конференції, круглі  столи, семінари.

Президія конференції «Психічний розвиток і навчання в історичній ретроспективі», Київ, 2013 рік

   Кабінет психологічного консультування працює при кафедрі з 2004 року. Його діяльність спрямована на виявлення й створення оптимальних соціально-психологічних умов для розвитку особистості та підвищення рівня психологічної культури майбутнього фахівця-педагога.  Консультації надаються студентам, аспірантам, викладачам з особистісних, міжособистісних та професійних  проблем.

   Кафедра підтримує широкі наукові зв’язки з НАПН України, з інститутом психології імені Г.С. Костюка НАПН України (проводяться спільні науково-практичні конференції, підготовка докторів і аспірантів, здійснюються спільні наукові дослідження); з інститутом проблем виховання НАПН України та інститутом педагогіки та психології професійної освіти (підготовка наукових кадрів, спільні наукові дослідження), а також різними навчальними закладами України, що, безперечно, сприяє зміцненню її статусу та фаховому, науковому і особистісному зростанню викладачів кафедри.

   Кафедра тісно співпрацює як з школами міста Києва, так  і різних регіонів України з проблем профорієнтаційної роботи та надання психологічної допомоги учням, батькам і вчителям, проведення спільних наукових конференцій, круглих столів, семінарів.

 

Міжнародна  науково-практична конференція  «Філософські, психологічні та методичні аспекти екологічності освіти».  Організатори: кафедра психології та гімназія НПУ імені М.П.Драгоманова (2012)

   У вересні 2021 року кафедра увійшла до складу факультету психології, забезпечуючи підготовку фахівців галузі знань 05 «Соціальні та поведінкові науки», спеціальності 053 «Психологія», освітньо-професійної програми «Психологія врегулювання конфліктів», а також викладання психологічних дисциплін на історико-філософському факультеті, факультеті української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка та вечірньому факультеті НПУ імені М.П.Драгоманова.