Дистанційне навчання студентів

48374854.jpg
 
Шановні колеги!
Кафедра психосоматики та психологічної реабілітації демонструє свій приклад дистанційного навчання зі студентами, форма роботи називається портфоліо.
Предмет: "Психокорекція узалежнених форм поведінки".
Викладачі: Дьоміна Ганна Анатоліївна та Кушмирук Євгенія Сергіївна 

 

 

 

 

Доповідачі:

1. Бойко Вероніка 40 ПС - "Селфіманія"
Причини Селфі, в рамках психологічного розладу
Залежність або аддикция - в широкому сенсі, - відчувається людиною нав'язлива потреба в певній діяльності. Термін часто вживається для таких явищ, як лікарська залежність, наркоманія, але тепер більше застосовується і до нехімічних, а психологічним залежностям, наприклад, поведінковим, прикладами яких можуть служити: інтернет-залежність, ігроманія, шопоголізм, психогенне переїдання, фанатизм і т. П . Чи не спроста багато дослідників селф-залежності прирівнюють її до наркоманії. Слід розібратися, що провокує підлітка регулярно фотографувати самого себе.
1.jpgРозглянемо більш детально вищезгадані причини залежності:
а) Дитині недостатньо уваги приділяли в дитинстві.
Батько і його підтримка дуже важливі для дитини в кожному віці. Брак в зовсім маленькому віці - формує у дитини відчуття недовіри до світу в цілому. Ще трохи старше брак батьківської любові і підтримки обертається залежністю, несамостійність, інфантильністю. Ще трохи старше обертається невір'ям у свої сили і можливості, винні за все і вся. У молодшому шкільному віці загрожує комплексом неповноцінності і апатією до навчання і праці. У підлітковому віці нестача адекватної батьківської любові і підтримки створює складності з самовизначенням, розумінням себе. Зрештою, в цілому, загальна ізольованість дитини, внутрішня самотність, також має коріння в нестачі батьківської любові.
Для того що б заповнити емоційний голод і «скинути нервозність» діти знаходять якісь об'єкти (або батьки їх пропонують), як «замінники» батьківської любові. Комп'ютерні ігри, соціальні мережі, переїдання, тютюнопаління, догляд в фантазії та інше. Це формує залежна поведінка. Коли замість живого теплого, але недоступного батька (з якихось причин) дитина вибирає неживий, але цілком доступний об'єкт.
Таким предметом і є Селфі діяльність. Через нестачу батьківської любові в дитинстві, дитина «у вир з головою» занурюється в захоплення Селфі, і в підлітковому віці починає формуватися залежна поведінка, таким чином і виникає Селфі залежність.
Через брак любові в дитинстві випливає ще одна причина, чому підліток стає Селфі залежимо:
1336032_900.jpgб) Низька самооцінка.
Педагоги і психологи виділяють в якості головного періоду підлітковий, тому що саме в цьому віці, в 12-16 років, перед людиною постають завдання особистісного зростання, вирішуючи які, він часто відчуває неабиякі труднощі. Перш за все, це усвідомлення себе в групі, в сім'ї, оцінка себе як особистості. Роль сім'ї у формуванні адекватної самооцінки важко переоцінити: в родині, налаштованої на симетричні відносини, засновані на демократичному стилі виховання, як правило, підлітків з низькою самооцінкою немає. У сім'ї ж, де дитині пред'являють завищені вимоги в навчанні, спорті, прояві творчих здібностей і при цьому спілкування будують в авторитарному стилі, де нерідкі прояви грубості, придумування образливих жартів і прізвиськ, наявність у підлітка низької самооцінки не дивно. Але підліток часто, прагнучи піти від тиску сім'ї, йде в так звану референтну групу, де його самооцінка може підвищитися за рахунок того, що прийнято в цій групі. У Селфі дитини із заниженою самооцінкою, безсумнівно, привертає увагу, яке йому надають оточуючі в просторах інтернету, це проявляється в реакції на фото цієї дитини. Підліток робить Селфі, викладає його в соціальну мережу і отримує «лайки» (лайк-позитивна оцінка знімка), а також коментарі, як правило, найчастіше позитивні. Таким чином, підліток відчуває себе більш впевненим і потрібним - ці приємні почуття провокують підлітка повторювати цю дію, викладати Селфі в більшій кількості і частіше. Починається погоня за лайками. Такі дії починають регулярно повторюватися, і підліток стає залежним від Селфі, лайків та коментарів, - він занурюється в цей світ, щоб заповнити ті почуття, які він недоотримав у реальному житті і знайшов їх у віртуальному.
З цієї проблеми може утворитися наступна, що найчастіше зустрічається у дівчаток:
в) Спосіб «розрекламувати» себе.
 
2. Воронова Вікторія 41 ПС - "Шопоголізм"
34223.jpgОтже, шопоголізм або оніоманія або ж як варіан залежність від володіння речами – це непереборний потяг скуповувати щось без наявної потреби в придбаних речах. Іншими словами, суб’єкт, здійснюючи покупку, отримує задоволення від самого цього дійства. Покупки для шопоголіка стають розвагою і окремим змістом життя.
Симптоми шопоголізму.
Про існування у суб’єкта шопоголізму можуть свідчити наведені нижче ознаки. Отже, слід задуматися, якщо:
 – похід за покупками не супроводжується необхідністю або чітким наміром придбати що-небудь визначене;
 – в магазині людина оглядає більшість з виставленого на реалізацію товару;
 – індивід захоплюється модними журналами;
 – є бажання придбати річ без наявної об’єктивної причини;
 – людина постійно обговорює придбаний товар;
 – з’являється апатія в відсутності можливості регулярно відвідувати торговельні заклади;
 – у будинку безліч модних речей, а індивід не може згадати, який товар придбав останнім;
 – опинившись в торговій точці, у людини різко зростає настрій, і вона відчуває небувалий душевний підйом, а нагальні проблеми немов нівелюються;
 – при наявності великої завантаженості суб’єкт все одно знаходить час для здійснення непотрібних покупок;
 – після конфліктних ситуацій в сімейних відносинах або в колективі індивід може заспокоїтися лише, здійснюючи покупки;
 – часто людина відвідує торгові ряди, центри, великі магазини безпричинно.
 

21.jpgЗагроза від шопоголізму:

– борги, що ведуть до продажу сімейних реліквій, рухомого майна, закладання нерухомості;
 – крадіжки в кіосках, супермаркетах, торгових центрах, дрібних магазинах;
 – крадіжку грошей у близьких родичів;
 – шахрайство;
 – нерідко відсутність грошей на здійснення покупок може штовхнути дівчат на заняття проституцією;
 – нескінченні сімейні конфлікти і розпад сім’ї.
Відомі шопоголіки: Камерон Діаз, Майк Тайсон, Вікторія Бекхем, Принцеса Діана

Варіантами терапії вважаються:
 Анонімні клуби. Коли у вузькому колі звучать історії на тему шопоголизма, це дарує надію і надає більше віри кожному учаснику в позбавлення від своєї залежності.
 Фінансове консультування. Поки у людини не з'явиться бажання контролювати свій бюджет, він не зможе здолати свою хворобу.
 Бесіди з фінансовим консультантом допоможуть пацієнтові грамотно розподіляти свої кошти і виправдовувати покупки здоровими аргументами. Література. Лікуватися можна і за допомогою книг. Рекомендації і надихаючі досліди людей, які змогли подолати свою залежність стануть чудовою мотивацією в боротьбі з шопоголізм.
 Ліки. Якщо хвороба людини пов'язана з глибокими переживаннями, лікар може призначити антидепресанти, що полегшують компульсивні напади.

 

3. Кіндрась Юлія 41 ПС - "Анорексія"
6587.jpgАнорексія – це психічне захворювання, розлад харчової поведінки, ключовим
моментом якого є навіть не різка втрата ваги, а суворе обмеження себе в їжі,
виснаження організму.
Анорексія вже давно не означає тільки критично низьку вагу, хоча вона є
найголовнішим показником для багатьох, але вже було доведено, що анорексія
може бути в нормальному ІМТ і навіть із зайвою вагою.
Причини анорексії
Причин анорексії дуже багато. Це може бути навіть один момент в житті, який
мав сильний відбиток на психіці. Але в основному це психологічні та емоційні
проблеми: невиражені емоції, страх, нерозуміння, небажання дорослішати,
співзалежні стосунки, перфекціонізм.
Набагато рідше причинами анорексії стають фізичні захворювання:
гормональний фон, гіпертиреоз, паразити, виразка, онкозахворювання.
51.jpgФізичні симптоми анорексії:
• втрата ваги ;
• слабкість, швидка стомлюваність;
• безсоння;
• часті запаморочення, аж до втрати свідомості;
• ламкість і випадання волосся;
• сухість шкіри;
• нігті блакитного кольору, часто з білими цятками;
• припинення менструації у дівчат;
• нетерпимість до холоду;
• знижений кров'яний тиск;

Лікування анорексії
В основі лікування лежить психотерапія. Завдяки їй хворі на анорексію до та після одужання суттєво відрізняються у сприйнятті своєї ваги і поглядах на харчування. Після лікування їх уже не лякають «зайві» півкілограма. Дуже важливо доступно донести пацієнтові інформацію про: руйнівну дію стереотипів про вагу. Особливо цей момент важливий для розуміння, як лікувати анорексію у підлітків, які легко піддаються впливу суспільства з його стереотипними еталонами краси; шкоду відмови від їжі для здоров’я, довголіття, дітонародження та досягнення життєвої мети; роль поживних речовин (жирів, білків, вуглеводів) для життєдіяльності організму.
 
 
4. Жежеря Олександра 40 ПС - "Робота з клієнтами що мають смакову залежність від кави"
879.jpgКофеїн може вважатися найбільш активно споживчим в світі психоактивних речовин. Близько 90% дорослого населення світу регулярно отримує дозу кофеїну в складі різних харчових продуктів (кава, чай, шоколад, енергетичні напої). Як і багато інших наркотичних речовин, в певних дозах кофеїн надає збудливу дію на організм людини, перешкоджає засинанню, бадьорить, підвищує увагу.
У кофеїні поєднуються психостимулюючі і аналептичні властивості. Особливо виражено в нього прямий збудливий вплив на кору головного мозку. Кофеїн стимулює психічну діяльність, підвищує розумову і фізичну працездатність, рухову активність, укорочує час реакції. Після його прийому з'являється бадьорість, тимчасово усувається або зменшується стомлення, сонливість.
 
32.jpgОзнаки кофеїнової адикції:
Зміна самопочуття. Після випитої чашки кави піднімається настрій, настає збудженість. Людина стає більш активною і розкутою.
Відмова від інших гарячих напоїв. Кавомани рідко п'ють чай або какао. Навіть найсмачніший гарячий напій їх навряд чи вразить.
Заперечення. Мало хто визнає кавову залежність. Регулярне вживання напою вважають нешкідливим і нічого поганого в цьому не бачать.
Перші думки зранку. Якщо день починається з кави і так щодня, можна сміливо діагностувати залежність. Перше, що роблять кавомани з ранку - це заварюють підбадьорливий напій. Їх робочий день не починається, поки не випита чашка кави.
 

Кофеїн - це легкий, доступний наркотик, і він має основні його властивості:
• створює передбачувані, стійкі відчуття (ейфорію);
• поглинає всю увагу при необхідності прийняти нову дозу;
• тимчасово знімає біль та інші негативні відчуття;
• в перспективі погіршує дієздатність;
• викликає звикання.